Čas od času zajdete na skleničku a chcete si být jistí, že před řízením z Vás veškerý alkohol vyprchal? Pak Vám tento článek poradí, jak vybrat velice kvalitní alkohol tester nejenom pro občasné domácí použití, ale také pro testování zaměstnanců ve Vaší firmě.

Co použitelný alkohol tester zvládne?

Dobrý alkohol tester dokáže naměřit nulovou hladinu alkoholu v krvi. Díky tomu uživateli říká, že může bezpečně vyjet na cestu bez rizika postihu za alkohol. Při výběru si dejte pozor, levné přístroje tuto schopnost nemají a měří až od 0,2 promile.

Základem každého alkohol testeru je polovodičový senzor, jehož mikroprocesorem zpracovávají a vyhodnocují údaje. Alkohol tester by měl být vybaven na přední straně displejem, který Vám naměřené výsledky následně zobrazí.

Dále kvalitní alkohol tester disponuje vyměnitelným čidlem a je schopen kalibrace. Čidlo tohoto přístroje je poměrně citlivé, takže může dojít snadno k jeho poškození. Při poškození je tedy dobré, aby bylo čidlo vyměnitelné.

Na co se při výběru zaměřit?

Při výběru kvalitního alkohol testeru byste se měli zaměřit na základní funkce, konkrétně na schopnost měření nízkých hodnot alkoholu. Tato funkce je opravdu důležitá, protože fyziologická hranice alkoholu v krvi je 0,2 promile. Pokud člověk nadýchá do této hodnoty, pak postih bývá mírný nebo dokonce žádný.

Bohužel u příliš levných alkohol testerů není možné tyto hodnoty přesně naměřit, proto se těmto přístrojům vyhněte a vybírejte z kvalitnějších modelů.

Alkohol tester do firmy

Firmy a další orgány požadují od pořízeného alkohol testeru větší požadavky než běžný uživatel. Tento přístroj firmy využívají ke kontrole jejich zaměstnanců, takže je důležité, aby přístroj dokázal zaznamenávat data a přenášet je do počítače. Firmy také kladou nároky na extrémní výdrž a další doplňkové funkce.

Péče o alkohol tester

Každý tester alkoholu vyžaduje pravidelnou údržbu. Přítomný senzor v testeru je totiž choulostivý a neobejde se po určitém čase bez kalibrace. Ta by se měla provést také v době, kdy máte podezření, že měření není přesné. Používáte-li alkohol tester jednou za týden, kalibraci stačí provést nejdříve za rok.

Mezi nejlevnější a nejdostupnější testery patří právě s polovodičovými senzory. Jelikož se jedná o nestanovená měřidla, není možné se na ně právně odvolat. Při pořízení tedy slouží pouze jako orientační měřidlo. Nejrozšířenějším typem těchto přístrojů jsou však digitální alkohol testery.

Tester na alkohol vybírejte opravdu pečlivě. Zaměřte se tedy při výběru na jeho parametry. Kvalita celého přístroje se totiž odvozuje podle typu měřícího senzoru, ale i dalších vlastností.