Máte po celý rok v práci lidí až nad hlavu a plánujete si v průběhu dovolené pořádně odpočinout? Pak by vaše cesta měla směřovat na řecký ostrov Chios. Ten není zatím tolik dotčen hromadným cestováním a proto máte klid a pohodu po celou dovolenou víceméně zajištěnou.

Chios stále ještě skýtá ryzí odpočinek a relaxaci, turistický průmysl tady rozhodně nehledejte. Na ostrově na vás čeká typická atmosféra Řecka, delikátní chioská kuchyně a úžasné středověké památky z dob, kdy Chios vzkvétal díky vzkvétajícímu obchodu s mastichou.

Chios je rozlohou pátý v pořadí mezi ostrovy Řecka. Jeho rozloha činí 850 kilometrů čtverečních a pobřeží se táhne v délce přes 200 kilometrů. Najdeme ho v severovýchodní části Egejského moře, pouhých pár km od tureckého pobřeží.

Po celém ostrově zde rostou jasmíny, tymián, divoké tulipány, v zahradách spatříte granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky nebo citrony. Jih ostrova se proslavil zpracováním již zmíněné mastiky – unikátní chioské pryskyřice, která má i léčebné účinky.

Na příznivce vodních sportů na ostrově čekají velké vlny, které které zde vznikají větry proudícími od severu. Vychutnat si tak můžete surfing, windsurfing a další plachtění. Na příznivce slunění se tu naopak čeká spoustu pláží. Kdokoliv si najde to svoje místo, kde lze bez vyrušování relaxovat a odpočívat.

Na výlet se doporučuje vydat se lodí do Turecka nebo si můžete půjčit osobní automobil a rozjeďte se za poznáním ostrovních krás. Pro odvážnější se nabízí půjčení malého motocyklu či kola.

Další články o Řecku, jeho ostrovech a známých střediscích najdete na tomto webu.