Vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem upravuje občanský zákoník. Nájemník je povinen dodržovat povinnosti vyplývající z nájmu. Mezi základní povinnosti patří placení nájemného.

Pokud nedochází k plnění této povinnosti, má pronajímatel právo dát nájemníkovi výpověď z pronajatého bytu.

Když nájemník nekomunikuje

Často se stává, že problematický nájemník přestane komunikovat s pronajímatelem a ignoruje ho i přes to, že opakovaně nezaplatil nájemné.

V této chvíli není na co čekat a pronajímatel by měl začít neprodleně s vymáháním nájemného. Vymáhání nájemného je možné podniknout různým způsobem:

  • Vymáhání prostřednictvím standardní žaloby
  • Mimosoudní vymáhání

Obě varianty mají své klady i zápory. Jako první vám přijde na mysl nejspíše klasické soudní vymáhání.

Pokud patříte k těm, kteří neradi otálejí a vyžadují rychlý a efektivní výsledek vymáhání nájemného, přihlédnete možná k variantě vymáhání nájemného s profesionální vymahačskou firmou.

Profesionální vymahači dluhů jsou na otrlé neplatiče zvyklí

Drzost některých neplatičů nájemného je někdy až do nebe volající. Odmítají komunikovat, bez obav dále využívají pronajatý byt a s rostoucím dluhem si nelámou hlavu.

Zkušenost je taková, že se situace ani po měsících neřeší a dluhy se stále prohlubují. Pronajímatel nesmí usnout na vavřínech a důsledně dát nájemníkům najevo, že neplacení nájmu nehodlá dál akceptovat.

Jednejte včas!

Jestli ztroskotaly vaše pokusy na vzájemnou dohodu s nájemníkem, je na čase zvolit jinou strategii. Profesionální vymahači dluhů pro vás mohou být přínosem z několika důvodů:

1. Čas

Snaha o komunikaci, telefonáty a bezvýsledné návštěvy nájemníka vás obírají o spoustu času. Vymahači dluhů udělají všechnu práci za vás.

2. Energie

Kromě času ztrácíte s neukázněnými nájemníky také svojí energii a trpělivost. Jestli jsou nájemníci pro vás noční můrou, předejte své břímě profesionálům.

3. Peníze

Splátky nájemného se k vám stále nedostávají a dlužná částka narůstá do neakceptovaných čísel. I proto je začít s vymáháním dluhů včas důležité.

Vymáhání nájemného s profesionály

Firmu na vymáhání dluhů si nejdříve ověřte a přečtěte si o ní reference. Slušná firma na vymáhání  nájemného s vámi situaci projde a navrhne řešení.

Vyberte si vymahače, kteří si neúčtují za konzultace, ale procenta za skutečně vymožené peníze. Sice přijdete o podíl vymožené částky, ale bez pomoci byste nemuseli získat zpět vůbec nic.

Profesionální vymahači za vás převezmou jednání s nájemníkem, postarají se o zajištění pohledávky a případné vystěhování neukázněného nájemníka.