Slaví vaše dítko narozeniny, svátek či nástup do školy? To vše totiž vyžaduje pořádnou oslavu. Lámete si však hlavu nad tím, jak takový mejdan uspořádat, aby si ho pamatoval jak vaše dítě, tak i pozvaní hosté? Tento článek vám poskytne rady a tipy, jak uspořádat nezapomenutelnou dětskou party.

Příprava

Než se pustíte do samotné realizace, nejdříve si ujasněte, pro koho oslavu vytváříte. Věk dětí v tomto případě hraje důležitou roli. Pro ty nejmenší se hodí vyzdobit místo oslavy ve stylu oblíbené pohádky. Na základě toho vyberte také hudbu, která bude obsahovat dětskou taneční hudbu či pohádkové hity, které děti znají.

Pozvání hostů

Když si zvolíte, v jakém duchu se narozeninová party bude pořádat, udělejte si seznam hostů, které na oslavu pozvete. Pak jim rozešlete pozvánky, které musí obsahovat následující body:

  • Co se za akci koná (např. oslava narozenin, oslava svátku, oslava nástupu do školy apod.)
  • Kdy se akce koná – nesmí zde chybět datum konání a přesný čas zahájení
  • Kde se akce koná – na pozvánce musí být uvedena přesná adresa, případně patro a číslo dveří
  • Tématika oslavy – pokud uspořádáte oslavu v nějakém stylu, pak na pozvánku také uveďte, v jakém oblečení se hosté mají dostavit
  • Jak se hosté do daného místa dostanou – pokud se oslava nekoná doma, pak přiložte pro lepší orientaci ke každé pozvánce mapku, případně uveďte dopravní spojení, které do daného místa jezdí
  • Předpokládaný konec akce – na pozvánce by neměl chybět předpokládaný čas ukončení akce, případně možnost přespání či informace o dopravním spojení
  • Jméno hostitele
  • Datum potvrzení účasti – pokud pořádáte oslavu mimo váš domov a potřebujete dané místo na základě počtu osob zamluvit, pak na pozvánku uveďte i datum, do kterého je nutné potvrzení účasti hostů

Výběr místa a jeho výzdoba

Na základě potvrzených hostů vybírejte místo pro oslavu. Ať už se jedná o jakoukoliv oslavu, lze ji pořádat na různých místech. Běžným místem bývá např. vlastní domov, zahrada, piknik v přírodě, dále v různých dětských centrech apod.

U výzdoby je nutné se zamyslet nad tím, jak složitá a nákladná výzdoba bude. Základem by mělo být dobré vybavení. Prostor by měl být uzpůsoben tak, aby zde byl vymezený prostor pro sezení i pro tancování. Co se týče samotné výzdoby, děti mají velice rády barvy a roztomilé kýče, bez těch se tedy oslava v žádném případě neobejde. Podle konkrétní zaměřené oslavy vyberte vhodnou výzdobu – např. dekorace z velkého množství balónků, rozházené konfety, lampiony, sezení na polštářích a mnoho dalšího.

Zajištění občerstvení

Než půjdete nakoupit konkrétní suroviny, sepište si pečlivě vše, co budete potřebovat. Berte v potaz, že děti mají drobet jiné představy o pohoštění než dospělí lidé. Zeptejte se proto vašeho dítěte, po jakém jídle a občerstvení by toužil, a co by na oslavě nemělo chybět.

Obecně lze však říct, že děti mají rády různé jednohubky, pizzu, sladkosti všeho druhu, sušenky a mnoho dalšího. Rovněž nic nezkazíte také čerstvým krájeným ovocem, bábovkou, koláčem, slanými tyčinkami či sladkostmi typu gumové bonbóny nebo čokoláda. K pití je dobré volit různé ovocné džusy, čaje a šťávy. Na přípitek se pak hodí dětské šampaňské.

U některých druhů oslav by měl být součástí občerstvení také dort. Ten můžete vytvořit v pohodlí vašeho domova, nebo si najmout firmu, která dorty pro děti vyrábí. Výhodou vytvoření dětského dortu na míru je fakt, že s tím nemáte žádné starosti a firmy vám dokážou vyrobit tematické dětské dorty s oblíbenými postavičkami, vzory, barvami atd.

Pestrý a zábavný program

Program u dětských oslav je obzvlášť důležitý. Ten musí být zábavný, pestrý a vytvořený tak, aby se žádné dítě nenudilo. Pokud jste tedy hlavním organizátorem celé akce, je vaší povinností vymyslet nějaký program. Při plánování programu si vše časově rozvrhněte. Do programu zahrňte kromě pořádání různých her a soutěží také čas na přípitek, dort, přání oslavenci a rozbalování dárků. Pokud nemáte příliš fantazie, doporučuje se zahrnout do programu předem domluvené představení.