Milujete běhání, ale odrazuje vás zima zalézající za nehty? Hodilo by se vám zhubnout do plavek a též zformovat figuru? Přejete si udržet fyzickou kondici i v zimě? Ale zároveň neradi navštěvujete fitness centra? Pořiďte si domů vlastní běžecký pás!

Běžecké pásy patří do skupiny nejoblíbenějších domácích sportovních pomůcek a to především kvůli přirozenému a každému důvěrně známému pohybu. Běžecké pásy nabízejí široký rozsah použití, od rehabilitační chůze až po náročné běžecké tréninky. Podle šířky dělíme běžecké pásy do tří kategorií. První kategorie jsou běžecké pásy určené především pro chůzi, šířka dosahuje maximálně 35 cm. Běhání by na nich nebylo pohodlné kvůli nedostačujícímu odpružení a malé šířce. Do druhé skupiny řadíme běžecké pásy, které jsou již o něco širší (maximálně do 45 cm) a i odpružení je lepší. Na těchto pásech je již možné kondičně trénovat menší rychlostí, tj. maximálně do 10 km/hod. Do třetí skupiny řadíme běžecké pásy širší než 45 cm, které prakticky nemají rychlostní omezení a uspokojí tak i vrcholové sportovce.

Než se opravdu rozhodnete koupit si běžecký pás, měli byste si zodpovědět několik otázek (stejně jako u jakéhokoli fitness přístroje). První otázkou je, kým a jak často bude přístroj používán (potřebnou nosnost rámu a výkon motoru určuje výška a váha uživatele). A zadruhé, kolik chcete do běžeckého pásu investovat. Prvním bodem při výběru běžeckého pásu je, zda si přejete běžecký pás poháněný motorem nebo jen mechanický. Běžecký pás běžící díky motoru vám zajistí nastavit si vyhovující rychlost a tím docílit vhodných podmínek pro kondiční běhání. Vyhoví tak i potřebám vrcholového sportovce. Naproti tomu mechanické běžecké pásy se musí rozhýbat chůzí. Jsou vhodné hlavně na chůzi a pro nenáročné sportovce, což se také odráží na ceně.

Zvolení správného motoru se odvíjí od trvalého výkonu, který se vyčísluje v koňské síle (1,5 – 4 HP). Dále pak výkonem při maximální krátkodobé zátěži. Pro motor platí, že čím větší rychlost a hmotnost cvičícího, tím výkonnější motor je potřeba. U některých běžeckých pásů lze také upravit naklonění běžecké plochy, čímž lze napodobit chůzi do kopce či na rovince. Upravení naklonění je možné mnohdy kolem 0 – 20 % stoupání. Při nákupu je hlavní, zda si přejete obstarat běžecký pás na běhání či na chůzi. Rozmezí doporučených rychlostí u běžeckých pásů je od 0,8 – 25 km/hod. Na základě toho je pak vestavěno jiné odpružení a rozměr běžecké plochy a též výkon motoru (pokud si však nepořizujete mechanický běžecký pás). Levnější typy běžeckých pásů neobsahují odpružení běžecké plochy, proto je lze využít jen na chůzi. U střední cenové skupiny je zabudováno odpružení ve formě gumových článků vložených pod běžeckou plochou. U kvalitnějších typů je toto odpružení zdokonaleno o specificky pozměněnou konstrukci rámu. Díky tomu je spousta nárazů eliminována. Samostatnou kategorií jsou pak běžecké pásy se speciálním zdravotním odpružením, které slouží především pro rehabilitační chůzi (běhání) osob s poškozením kloubů nebo páteře.

U všech běžeckých pásů by měla být zabudovaná bezpečnostní pojistka, která v případě potřeby přístroj okamžitě zastaví. Mechanické běžecké pásy jsou vybaveny magnetickým brzdným systémem , který funguje na principu přibližování magnetů.Některé běžecké pásy mají již automaticky přednastavené programy, ke kterým si ještě můžete uložit svůj tréninkový program. Najde se také několik běžeckých pásů, které jsou vybaveny navíc také funkcí Severské chůze nebo běhu na lyžích, což umožňují dvě speciálně navržené páky. Tyto páky se pak postarají o posilování nejen svalů nohou a boků, ale i svaly horní části těla. Tím lze spálit až o 40 procent více kalorií než při běžné chůzi.

Běžecké pásy jsou dnes také standardně vybaveny ovládacím počítačem, který zobrazuje množství spálených kalorií, celkový čas a aktuální rychlost chůze nebo běhu, aktuální a celkovou uběhnutou vzdálenost a současně měří váš puls. Právě od správné tepové frekvence se odvíjí spalování tuků. Při sportování byste měli dosáhnout zhruba na 70 procent maximální tepové frekvence. Orientačně spočítáte maximum odečtením svého věku od čísla 220. Bez měření tepu se může stát, že nedosáhnete požadovaných výsledků a běžecký pás nesplní vaše očekávání.

Při redukci hmotnosti je ideální sportovat v ranních hodinách na lačno min. 30 minut a to 3-4x do týdne. Zamezte též vysokému tempu, které spěje k zanedbatelné výdrži a organismus pak nemá dostatek času použít energii z tukových zásob, což má být účelem. Snímání tepu často zprostředkuje ušní detektor, který se připne na ucho, či dotykový detektor, který je vestavěný v madlech. Tyto detektory však měří poměrně nepřesně a proto se také využívá hrudní pás, který přeposílá informace bezdrátově do computeru.

Běhání na běžeckém pásu pozitivně funguje na krevní tlak, pomáhá zlepšovat krevní oběh, pomáhá spalovat tuky, zvětšuje vitální kapacitu plic a působí relaxačně. V případě odpružené běžecké plochy je toto sportování též velmi ohleduplné k vašim kloubům, zlepšuje motoriku pohybů celého těla a formuje svalstvo celého těla.

Při běhání byste neměli opomenout pevnou běžeckou obuv (necvičte v ponožkách). Jako u každého sportu, byste měli začít krátkým protažením. Pak zařaďte samotné běhání s lehčí zátěží, stejně jako ke konci, a sousledně zátěž zvětšujte. Po běhání se protáhněte a uvolněte svalstvo a v klidu se správně vydýchejte.