Správná péče o pleť je velice důležitým krokem na cestě k jejímu zdraví. Jen málo lidí má krásnou zdravou pleť, aniž by se o ni museli starat. Pokud však k těmto lidem nepatříte, je třeba dodržovat několik zásad, které by měly pomoci vaší pleti, aby byla zářivá a dostatečně hydratovaná.

Základní péče o pleť by se měla provádět každý den, nejlépe ráno a večer. 

Správné odlíčení pleti a následná hydratace

Základem krásné a zdravé pleti je pravidelné odličování. Pokud tento proces ošidíte, vaše pokožka nemá šanci se pořádně zregenerovat. Nikdy nezapomínejte na večerní odlíčení, díky kterému se zbavíte nejenom celodenního líčení, ale také různých nečistot a prachu, které během dne ulpěli na vaší pleti. 

Odličovací kosmetika na pleť by měla být vybírána vždy pečlivě. Pro odlíčení pleti vždy používejte pouze pleťovou kosmetiku vhodnou pro váš typ pleti. Vyvarujte se kosmetickým výrobkům obsahující alkohol, které mají tendenci pleť vysušovat, zbavují ji lesku a podporují tvorbu mazu. Pokud je vaše pleť citlivá, volte výrobky bez parfemace. Majitelky suché či citlivé pleti by se měly vyvarovat čistícím gelům nebo pěnám, které pokožku taktéž vysušují.

Jak se správně odlíčit?

Mnoho žen si myslí, že stačí pouze jeden tampónek, trocha odličovacího mléka či vody a tím pro ně jakákoliv péče o pleť končí. Aby si však každá žena byla jistá dokonale odlíčenou pletí, musí odličovací tampónek zůstat zcela čistý. Proto je třeba použít i několik tampónků pro perfektní odlíčení.

Pro základní odlíčení je vhodné použít gel nebo pleťové mléko. Vždy nejprve začněte odličováním očí, kde si každá žena nanáší nejvíce vrstev líčidel. Poté si vezměte čistý tampónek a pokračujte od středu obličeje směrem nahoru na čelo a dále přes nos a tváře dolů. Nezapomeňte také na rty a krk, na kterých během dne taktéž ulpí spousta nečistot a prachu.

Poté lze pleť dočistit pleťovou vodou nebo tonikem, které odstraní zbytky pleťového mléka a nečistot. Pleťové vody se doporučují používat při večerním odličování, neboť umožňují pleti přes noc dýchat a tím se může sama vyčistit a zbavit přebytečného mazu. Tonika jsou naopak vhodná během ranního odličování, jelikož stahují póry a tím pleť chrání před nečistotami po celý den.

Po tomto odlíčení je pleť připravena na nanesení hydratačního krému dle typu pleti. 

Pleťové masky

Kromě odličování a následné hydratace bychom měli své pleti dopřát alespoň jednou týdně pleťovou masku, která je bohatá na vitamíny, živiny a další účinné látky, dodá pleti vodu a tím i pružnost. Na trhu je k dispozici celá řada pleťových masek pro všechny typy pleti. Podle obsažených látek si můžete vybrat z masek a další pleťové kosmetiky. Některé pleť uklidňují, hydratují, vyživují či vyhlazují. Aby byl účinek masky co nejlepší, je třeba ji nanášet na důkladně vyčištěný obličej. 

Zlozvyky, které poškozují pleť

Existuje celá řada zlozvyků, které mají nepříznivý vliv na naši pleť. Zde alespoň zmíníme pár z nich.

Nedostatek vody

Voda je jednou z nejdůležitějších předpokladů života, a pokud nepijeme dostatek vody a jsme dehydratovaní, podepíše se to i na naší pleti. Dodržujte proto zásady správného pitného režimu a vypijte denně alespoň 1,5 litru vody v zimě a 2 – 3 litry v létě.

Nezdravé potraviny

Pokud vaše pleť vypadá unaveně a bez barvy, pak za to mohou špatně zvolené potraviny, které mají na krásu vaší pleti velký vliv. Proto je opravdu důležité pečlivě vybírat takové potraviny, které vyživují pokožku zevnitř a naopak omezit například smažená jídla, uzeniny, pikantní jídla, sacharidy či velké množství soli.

Nedostatek spánku

Pokud je vaše pleť mdlá, bez barvy a tvoří se vám vrásky, pak příčinou může být nedostatek spánku, během kterého si má pokožka odpočinout a zregenerovat se. Málo spánku se na pleti podepíše téměř okamžitě. Věnujte proto spánku dostatek času (alespoň šest hodin denně).

Špatně zvolená kosmetika

Špatně zvolená pleťová kosmetika je jednou z nejčastějších chyb v péči o pleť. Pokud si nevíte rady, jaké vhodné přípravky použít na vaši pleť, pak navštivte kosmetický salón, případně si nechte udělat diagnostiku pleti, díky které zjistíte, jaký máte typ pleti a podle toho vyberete správné přípravky určené přesně pro váš typ pleti.

Mezi další faktory, které mají špatný vliv na pleť, patří stres, kouření, alkohol, přemíra opalování, přehnaná péče, nezdravé diety, chlorovaná voda a mnoho dalších.