Rozhodli jste se, že začnete hrát na baskytaru? Pak si budete muset nejprve pořídit kvalitní nástroj, který se Vám musí také líbit, aby Vás hraní brzy neomrzelo. Výběr a koupi baskytary byste si měli však pořádně promyslet, případně se poradit s někým, kdo nástrojům rozumí.

Před výběrem byste si měli položit následující otázky:

  • Jaký hudební žánr chcete na baskytaře hrát?
  • Na jakém stupni ovládáte tento nástroj (např. úplný začátečník, mírně pokročilý, pokročilý…)?

Výběr baskytary

Pokud jste začátečník, pak je pro Vás zbytečné investovat příliš peněz do drahého nástroje, neboť člověk, který začíná, ještě pořádně neví, zdali se hraní bude skutečně věnovat a po chvíli ho neomrzí. Navíc začátečník nemůže ani skutečně ocenit kvalitu dražších profi nástrojů.

Krk baskytary

Při výběru dbejte především na stav krku, jelikož se jedná o nejdůležitější část baskytary, který určuje přesnost tónů. Krk nesmí být v žádném případě protočený a musí pevně držet s tělem baskytary. Pokud by se krk viklal, pak bude velice těžké takovou baskytaru vůbec naladit. Krk basové kytary může být buď rovný nebo prohnutý. Krk jako takový musí drobet pružit, jinak by ho tah strun mohl přelomit.

Správně napnutý krk poznáte podle toho, jak znějí všechny pražce na strunách.

Hmotnost baskytary

Při výběru nástroje hraje také roli jeho hmotnost. Čím těžší nástroj, tím lépe hraje. Proto je rovněž nutná osobní návštěva specializovaného obchodu, kde si můžete baskytaru vzít přímo do rukou a porovnat její váhu.

Zvuk baskytary

Důležitým parametrem je také zvuk baskytary. Každá baskytara by měla mít dle poslechu skvělý čistý zvuk. Ten se však dá zjistit pouze poslechem a zkouškou. Proto si zajděte do obchodu osobně a vyzkoušejte několik basových kytar, ať víte, jak hrají a jaký je v nich zvukový rozdíl. Zvuk baskytary, který se Vám nejvíce líbí, byste si měli koupit.

Pokud si budete chtít pořídit opravdu kvalitní nástroj, určitě zajděte do specializovaného obchodu, kde Vám poradí zkušený člověk a vybere pro Vás ideální baskytaru. Baskytaru si v obchodě nechte naladit a osobně ji vyzkoušejte. Pokud baskytara naladit nepůjde, pak se této koupi vyhněte.

Jaké značky vybírat?

Rovněž se doporučuje vybírat si nástroj podle známých a ověřených značek. Jednoznačně se vyvarujte koupi nejlevnější baskytary, která nemusí být kvalitní a před koupí se určitě nejprve poraďte s člověkem, který má s výběrem zkušenosti. Vyhnete se tak zbytečné koupi a zbytečně vyhozeným penězům. Navíc pokud byste zakoupili nekvalitní nástroj, mohlo by Vás učení na baskytaru brzy omrzet.