Notebook je velice užitečný pomocník, oblíbený především díky kompaktním rozměrům a možnosti jej brát všude sebou. Doby, kdy podobné zařízení stálo desetitisíce, jsou již dávno pryč. Ceny nových přístrojů neustále klesají, a tudíž si je může dovolit stále větší skupina uživatelů.

V tomto článku se zaměříme na možnosti výběru pro klienty s omezeným rozpočtem. V současné době i tito uživatelé mohou dosáhnout na poměrně kvalitní přístroj, který jim pomocníkem v každodenní práci či společníkem při zábavě.

Obecně lze při nákupu levného notebooku vybírat z nových nebo použitých přístrojů. V rámci nových strojů startuje nabídka na ceně 9000,- Kč. Jedná se již slušně vybavená zařízení s dostatečným výkonem. Použité komponenty sice nebývají nejmodernější, nicméně s přehledem zvládají každodenní práci i mnohem více.

Nové a cenově dostupné

Tato volba je dle našeho názoru vhodná pro nejširší skupinu uživatelů, jelikož za své peníze dostanou univerzální přístroj moderní konstrukce, který bude splňovat většinu nároků průměrného uživatele na notebook. Vždy se snažte volit ověřené značky. Mezi ty nejlepší patří notebooky Dell a notebooky Lenovo.

Lze říci, že již okolo částky 15000,- Kč je možné koupit velice kvalitní a výkonný notebook. Moderní komponenty zajišťují dostatečný výkon a přitom jsou nenáročné na spotřebu z baterie. Přístroj tak vydrží dlouhou dobu bez nutnosti nabití. Navíc bývá podporován nejnovější operační systém, což je rovněž pro uživatele velice příjemné.

Další volbou v rámci nových přístrojů je netbook. Zde se jedná o menší a levnější notebook. Tento již není tak univerzální, jako jeho větší bratr. Je vhodný především pro práci na internetu, poslech hudby a přehrávání videa. Není však vhodný pro každého a malá klávesnice je poměrně nepohodlná pro psaní delších textů. V poslední době jsou spíše na ústupu.

Použité? Ano, ale s opatrností

Pro zákazníky s omezeným rozpočtem existují rovněž použité notebooky. Je možné vybírat z repasované techniky nebo z přístrojů z druhé ruky. Repasovaná technika bývá spolehlivější a se zárukou. V případě nákupu použitého notebooku od druhé osoby trvejte na předání všech dokladů od přístroje, aby bylo možné uplatnit záruku.

Pokud již záruka vypršela, buďte při výběru velice obezřetní a notebook důkladně prozkoumejte, jelikož případné opravy mohou vyjít draze. Zaměřte se především na displej, zda správně svítí a je bez vad.

Stav klávesnice a touchpadu rovněž napoví o stupni opotřebení. Hledejte případné praskliny, rýhy a škrábance. Napoví Vám, jestli přístroj náhodou nespadl na zem. Notebook by měl mít tichý a pravidelný chod. Rovněž důkladně prozkoumejte všechny přiložené doklady.

Prověřený repas

V případě nákupu repasované techniky je výběr lehčí. Repasovaný notebook by měl být jasného původu, se zárukou na vady. Jedná se převážně o firemní a manažerské notebooky, jež byly vyřazeny z používání.

Každý notebook označený jako repasovaný, by měl projít detailní inspekcí a zkouškou funkčnosti. Pokud byly v chodu přístroje zaznamenány nějaké problémy, měly by být odstraněny. Pokud odstranit nejdou, avšak výrazně nebrání v užívání, musí na ně být zákazník upozorněn. Měly by být rovněž zohledněny v ceně.

Z výše uvedeného platí, že i zákazníci s menším rozpočtem mohou vybírat z celé řady levných notebooků. Nové přístroje poskytují dostatečný výkon a jsou velice univerzální. Avšak i repasované zboží má na trhu své místo.

Rada závěrem

Je důležité si uvědomit, na co budu notebook využívat a jaký mám rozpočet. Toto jsou dvě základní otázky, podle kterých výběr provést. Pokud má zákazník dostatek financí, měl by se porozhlédnout mezi novými přístroji. Pokud si není s výběrem jistý, doporučujeme kontaktovat prodejce výpočetní techniky.

Pokud má rozpočet nižší, existuje možnost koupit použitý notebook. Buďto kvalitně repasovaný nebo využít bazar či inzertní portál. Zde však dát pozor na opotřebované přístroje nebo na chybějící dokumentaci. Levný a kvalitní notebook se jistě pořídit dá, chce to však mít správné informace. Snad tento článek některé přinesl.