Nejdůležitější větev ozbrojených sil Česka, jejíž součástí je rovněž Vojenská kancelář prezidenta republiky a Hradní stráž. Cíle armády České republiky velmi ovlivňuje NATO, jež jsme součástí od roku 1999. Nejdůležitější účel armády Česka je zřejmý – udržení ochrany a bránění celého území České republiky s možností použití společné ochrany stanoveném článkem 5. Washingtonské dohody.

Naše armáda vznikla vznikem České republiky, tedy v den, kdy se Česko osamostatnilo od Slovenské republiky. Skládá se ze tří útvarů: Pozemní síly AČR, Vzdušné síly AČR a podpůrné síly AČR. Úplné informace o těchto organizacích se dozvíte kdekoliv na webu.

Velení je tvořeno ze tří osob. Vrchní velitel, kterým je prezident ČR. Po té ministr obrany a Náčelník generálního štábu.

Něco málo z historie

Před stvořením armády České republiky, operovala na území našeho státu armáda Československa a to do roku 1954. Do 1990 Československá lidová armáda a poslední byla do roku 1993 opět Československá armáda.

Po rozštěpení Československé republiky se oddělila stejně tak armáda a to na Armádu Česka a armádu Slovenska. AČR je od roku 2005 zcela a dle aktuální právní domluvy může být vyžadována ochranná povinnost jen při ohrožení republiky, nebo při válečném stavu.