Potřebujete si vypůjčit peníze a vlastníte nemovitost? Pak máte dvě možnosti – buď si sjednat spotřebitelský úvěr, nebo si půjčit peníze prostřednictvím americké hypotéky.

Tento článek Vám poskytne informace o druhém způsobu – tedy co to vlastně tak americká hypotéka je, k čemu slouží, jaké jsou její výhody a co je nutné k jejímu vyřízení.

Co je americká hypotéka?

Americká hypotéka je v podstatě půjčka na cokoliv, u které sice nemusíte dokládat účel půjčky, ale budete muset ručit nemovitostí ve Vašem vlastnictví nebo ve vlastnictví rodičů či dětí. Americká hypotéka je něco mezi běžným úvěrem a klasickou hypotékou. Jedná se o tzv. neúčelový úvěr, u kterého není třeba dokládat, na co byly peníze použity.

Americká hypotéka byla ještě donedávna nabízena pouze několika málo institucemi. Tato situace se však v poslední době rychle změnila. Dnes ji lze zřídit téměř u všech bankovních i nebankovních finančních společností.

Běžná versus americká hypotéka

Americká a klasická hypotéka se příliš od sebe neliší. Rozdíl je pouze v účelu půjčených peněz. To znamená, že při sjednání běžné hypotéky získané peníze musíte využít ke koupi bytu, domu či pozemku, výstavbě nemovitostí či na rekonstrukci. Pokud však peníze získáte prostřednictvím americké hypotéky, nemusíte dokládat jejich účel a peníze použít, na co chcete.

Výhodnost americké hypotéky

Americká hypotéka je výhodný produkt, který ocení především ti, kteří si chtějí například stavět, koupit nemovitost či rekonstruovat, ale nedosáhnout na klasickou hypotéku. Americkou hypotéku často využívají lidé také ke koupi automobilu, zaplacení studií, splacení předchozích dluhů nebo vypořádání závazků v rodině.

Americká půjčka má oproti spotřebitelským úvěrům nízkou úrokovou sazbu a od běžných hypoték na bydlení zase o něco vyšší. Další velkou výhodou je možnost rozložení splátek na delší dobu (až na 20 let). Delší doba splácení a nízká úroková sazba má pak za následek nízké měsíční splátky, kterých bychom u spotřebitelských úvěrů nedosáhli. Jako výhodu lze také brát možnost předčasného splacení bez jakýchkoliv sankcí.

Nevýhody americké hypotéky

Americká hypotéka jako taková má i své nevýhody. Americkou hypotéku nelze sjednat v případě, že nevlastníte nemovitost, kterou byste mohli dát do zástavy. Disponujete-li nemovitostí, pak je nutné při jejím sjednání danou nemovitostí ručit. Odtud plyne riziko, že při neplacení můžete o nemovitost snadno přijít. Poslední nevýhodou mohou být vyšší úroky než u klasických hypoték.

Podmínky pro sjednání hypotéky

Americké hypotéky poskytují jak banky, tak i nebankovní společnosti. Každá z nich má však jinak nastavené podmínky a parametry. Pokud si chcete sjednat americkou hypotéku, budete k tomu potřebovat několik náležitostí. Kromě osobních dokladů, kterými prokážete svoji totožnost, budete muset doložit:

  • aktuální výpis z katastru nemovitostí
  • nabývající titul k nemovitosti
  • odhad ceny nemovitosti
  • pojištění nemovitosti

Americká hypotéka bez registru bývá čím dál tím více oblíbenější kvůli svým neomezeným možnostem. Nabyté peníze lze využít na cokoliv. Lidé ji často považují za příležitost, jak si uskutečnit a splnit si svá přání, představy a sny, na které nemají dostatek financí.