středem skiareálu Dachstein – Schladming je živé sportovní městečko Schladming. Prakticky v jeho centru končí FIS sjezdová trať vedoucí po severním svahu vrcholku Planai. Planai je středem lyžařské houpačky mezi vrcholy Hauser Kaibling – Planai – Hochwurzen – Reiteralm / Fageraml.

Dopravní alfou a omegou na Planaii, s výškou 1.894 metrů je moderní kabinková lanovka, které v horních partiiích sekundují další 2 „bubliny“ a několik sedačkových lanovek a lyžařských výtahů. Sjezdařsky vede středně obtížná FIS, jejíž těžký spodní sektor je dějištěm legendárního slalomu, který se jezdívá za umělého osvětlení. V tento večer se Schladming mění na jeden lednový večer v hlavní město sjezdového lyžování s elitou Světového poháru.

Příjemný sklon mají i tratě v bezprostředním okolí. Pro carving je všude prostoru dost a dost. Celkem populární a hezky členitý a pestrý sjezd se táhne od restaurace Kessleralm dolů kabinovou lanovkou, která spojuje Planai se sousedním Hochwurzenem.

Blízký vrchol Hauser Kaibling dosahující výšky 2.015 m rovněž lyžaře příjemně překvapí prostornými a docela svižnými sjezdovkami. Hlavní místní sjezdovkou je velkoryse řešená středně obtížná pista, směřující z vrcholu až do údolního střediska Haus im Ennstal, které leží ve výšce 750 metrů. V dolní části se k ní připojuje populární černá FIS trať.

Kopec Hochwurzen, který dosahuje výšky 1.850 m, je nejmenším ze zdejších vrcholů spadající pod houpačku. Po severovýchodním svahu se vine příjemně červená trať do obce Rohrmoos. Hezký sjezd vede pod 4-sedačkou směrem na Pichl, odkud lze nechat se vyvézt na kopec Reiteralm.

Poslední horou houpačky je Reiteralm, dosahující výšky 1.860 m. Většina zdejších tratí jsou sportovní červené tratě. Velmi často je tady možné potkat připravující se lyžařské reprezentanty.

Za svezení určitě stojí i nedaleký ledovec Dachstein s několika vleky a pochopitelně ploššími tratěmi. Co ale stojí za návštěvu je gigantický snowparkem se 2 mohutnými skoky (18 a 12 metrů) a mnoha raily. Na horní stanici visuté kabiny je zážitkem pro odvážné nově vybudovaná panoramatická vyhlídka Sky Walk.