Bez stínící techniky se neobejde snad žádný dům nebo byt. Stínění může splňovat i více funkcí, než pouze clonu proti nepříjemnému pronikání slunečního záření do interiéru. Při rafinovaném výběru stínící techniky docílíte multifunkčního řešení. Vhodný typ stínění může zároveň být i prvkem:

  • bezpečnostním
  • tepelně izolačním
  • designovým
  • vytvoření neprůhledné clony (soukromí) 

Druhy stínění

Na trhu se objevuje široké množství druhů stínění. Navzájem se od sebe odlišuje cenou, designem, určením použití, materiálem a dalšími aspekty. Základní rozlišení je:

a)     interiérové stínění (žaluzie, rolety)

b)     exteriérové stínění (žaluzie, rolety)

Žaluzie a rolety patří mezi nejoblíbenější druhy stínění. Rolety i žaluzie si můžete pořídit ve verzi interiérové nebo exteriérové. Vyberete si interiérové nebo exteriérové stínění?

1. Interiérové stínění

Interiérové stínění je používanější než exteriérové. Interiérové rolety a žaluzie jsou levnější než exteriérové, vyrábí se z různých materiálů a působí velmi esteticky.

Interiérové rolety

U prodejců si můžete vybírat z širokého množství různých typů interiérových rolet. Interiérové rolety se s oblibou umisťují například do střešních oken. Prodejci nabízí široký výběr různých tkanin a barevných odstínů rolet.

Interiérové rolety mají různý stupeň propustnosti světla. Při výběru rolety si proto určete, zda si vyberete zcela zatemňovací roletu nebo jen jemně zatemňující. Pokud hledáte něco nápaditého a originálního, můžete zkusit i netradiční verzi rolety z dřevěných tkanin.

Interiérové žaluzie

a)     Horizontální interiérové žaluzie
Horizontální žaluzie jsou v českých domácnostech nejoblíbenějším stíněním. Interiérové žaluzie se hodí do většiny oken a jsou cenově dostupné. Lamely žaluzií se vyrábí nejčastěji z hliníku a dostupné jsou v různých barevných provedeních. Milovníky přírodních materiálů si jistě získají horizontální žaluzie z bambusu nebo ze dřeva.

b)     Vertikální interiérové žaluzie
Vertikální žaluzie se používají nejen v kancelářích, ale skvěle vypadají i v domácnostech. Vertikální žaluzie se na rozdíl od horizontálních žaluzií výborně hodí do velkých oken nebo jako přepážka místnosti.

2. Exteriérové stínění

Exteriérové stínění se výborně hodí například do chalup i rodinných domků. Jejich výhodou je, že má tepelně izolační vlastnosti a díky tomu ušetříte i nějaké náklady na vytápění. Exteriérové rolety slouží i jako bezpečnostní prvek, který znesnadňuje vniknutí zloděje. Exteriérové stínění se dá pořídit s ručním nebo elektrickým ovládáním.

Exteriérové žaluzie

Exteriérové žaluzie se dají instalovat několika způsoby, například do kaslíku nebo do překladu. I u venkovních žaluzií si lze vybírat z různých barev a designů.

Exteriérové rolety

Exteriérové rolety je možné vhodným způsobem instalovat u novostaveb i u starších objektů. U novostaveb lze provést skryté osazení, které je nenápadné a elegantní.