Postel je neodmyslitelnou součástí našeho života, neboť v ní strávíme až jednu třetinu svého života. Díky kvalitní posteli a správně zvolené matraci s roštem dobře spíme, což se následně odráží na naší celkové náladě. Výběr správné postele je tedy velmi důležitým úkonem, který nesmíme podcenit.

Ještě před výběrem postele si položte následující otázky, abyste při výběru měli jasnou představu.

  • Ujasněte si, jaký typ postele chcete?
  • Jaký materiál postele upřednostňujete?
  • Pro koho je postel určená?

Základní požadavky na kvalitní zdravou postel

Jednou z důležitých podmínek kvalitního spánku a relaxace je poloha páteře a kloubů při spaní. Při ležení musí být páteř v přirozeném tvaru a klouby (hlavně ramenní a kyčelní) by se měly zabořit do pružné matrace, která se přizpůsobí křivkám těla. Proto by se postel měla vybírat dle výšky a hmotnosti uživatele.

Důležitá je také hygiena lůžka. Zdravá postel by měla dobře větrat a textilie by měly být snímatelné z důvodu jejich praní a čištění. Z hygienického hlediska se doporučuje měnit matraci zhruba jednou za 5 – 8 let.

Jak správně vybrat postel?

Postel je hlavní dominantou v každé ložnici. Při výběru je důležité tedy dbát na výběr postele v závislosti na velikosti i vzdušnosti ložnice. Kolem postele z masivu by měl být dostatek místa. V současné době jsou velmi žádané postele bez úložného prostoru, neboť mají zajištěné dobré odvětrávání matrace.

Tloušťka materiálu a nosnost postele

Základním parametrem při výběru postele je tloušťka materiálu u bočnic, čela a stranic. Ta by měla být minimálně 25 milimetrů. Díky tloušťce je zajištěna konstrukční stabilita a pevnost postele. V případě, že je tloušťka o 3 milimetry menší, pak dojde ke zmenšení její celkové nosnosti a to o poměrně velké procento. Tloušťka postele má vliv jak na stabilitu, bytelnost, tak i celkovou životnost.

Rozměry postele

Nejčastěji se prodávají postele o rozměrech 180×200 cm a rošty ve velikosti 90×200 cm. Rozměry odpovídají prodávaným velikostem matrací, ale jinak nejste ničím omezeni. Můžete totiž například kombinovat dvě matrace o rozměru 140×200 cm a nechat si vyrobit postel o rozměru až 280×400 cm.

Materiál postele

Postele se vyrábějí z celé řady materiálů (např. dřevěné postele, kovové postele, postele z lamina, celočalouněné postele, v menší míře pak postele rákosové, ratanové či plastové). Mezi nejoblíbenější patří však postele z masivu. Na postelích z masivního dřeva lidé oceňují zejména jejich zdravotní nezávadnost, pevnost, odolnost a ekologičnost. Mezi nejprodávanější postele se řadí postele vyrobené ze smrkového nebo borovicového dřeva.

Postele vyrobené z lamina jsou taktéž velice rozšířené. Lidé si je vybírají hlavně kvůli ceně a pestré tvarové nabídce. Laminátové postele však nedisponují takovou životností jako např. postele z masivu a nejsou vhodné pro osoby s větší tělesnou hmotností. Postele z lamina jsou vhodnější spíše jako dočasné řešení (např. jako lůžko pro hosty nebo občasné přespání).

Kovové postele u nás nemají dlouhou tradici. Mezi hlavní vlastnosti patří jejich pevnost, trvanlivost a tvarová stálost. Jejich údržba je velice snadná a jsou vhodné pro alergiky, neboť ji lze jednoduše a často omývat. Kovové postele disponují vysokou nosností než cenově srovnatelné postele z jiných materiálů.

Pro postel je nejdůležitější částí její vnitřní vybavení

Výběr roštu je velice důležitý a měli bychom ho vybírat s obezřetností, neboť je základem kvalitního spánku. Můžeme mít sebelepší postel, ale bez kvalitního roštu je nám to k ničemu. Na trhu si můžete vybrat z pevných laťkových roštů nebo lamelových roštů. O kvalitě roštu rozhoduje jeho konstrukce, tedy počet lamel, jejich šířka, tloušťka a způsob jejich uchycení. Nejlepší je, když mají rošty individuálně nastavitelnou míru pružnosti.

Důraz by měl být kladen také při výběru matrace. Jak vybrat matraci? Ta by se měla vybírat dle nejčastější polohy při spaní. Při spaní na zádech jsou vhodné tvrdší matrace, u polohy na boku se doporučují středně tvrdé až měkké matrace. K častému střídání poloh se hodí středně tvrdé matrace. Rošt i matraci by měl mít každý člověk svou, jelikož každý má jiné požadavky a nároky na lůžko.