Mnohem razantnější zásah si vyžaduje dlouho neudržovaná zahrada. Koupili jste pozemek, nebo rodinný domek se zahradou, o kterou dlouho nikdo nepečoval? Nevíte kde začít? Je toho opravdu hodně. Počínaje úklidem, odplevelením, oživením zničeného trávníku, vysazení nových květin a stromů atd. V takové situaci je nejlepší přizvat si profesionální firmu, která vám s rekonstrukcí zahrady poradí. Základem je vždy dobrý plán. Zkuste si sami sepsat důležité body v tom smyslu, co od své zahrady očekáváte a co byste v ní rádi měli. S pomocí zahradního architekta potom vše půjde snáz.

Kde začít?

Realizace zahrad musí začínat promyšleným projektem, který zahrnuje spoustu prvků. Rozhodně se nejedná o žádnou rutinní činnost. Jde především o nápady, kreativitu a také zkušenost v oboru s návrhy zahrad. Projekt začíná hrubými náčrty (typologií půdy, varianty zahradního prostoru, fotodokumentace apod.), až po drobné detaily, které udělají z vaší zahrady kouzelné místo plné odpočinku. Díky moderním technologiím a počítačovým programům, vám architekt ukáže hotovou zahradu ještě předtím, než započnou první práce. Máte možnost podívat se na to, jak bude zahrada na jaře krásně barevná, zda vzrostlé stromy nebudou stínit jezírku nebo bazénu a zda plot, který jste si vybrali, bude ten pravý. Není nic jednoduššího, než se o všem poradit a docílit tak toho správného výsledku.

Celkové uspořádání zahrady

Zahrada by měla působit jako celek. Uspořádání jednotlivých prvků závisí na mnoha faktorech. Například na klimatických podmínkách, velikosti prostoru a především vašich potřebách. Určitě je dobré využít i okrasné prvky zahradní architektury jako jsou pergoly, altánky, jezírka, různé potůčky nebo zahradní chodníky. Dbejte také na správný výběr oplocení. Plot z pletiva je sice levnější, ale jako ochrana pozemku není moc vhodný. Oplocení celé zahrady by mělo být v konceptu s tím, co se na zahradě nachází. Zvažte proto, zda nebude lepší kamenná zeď, nebo kované železo, které je nejen mnohem hezčí, ale působí také luxusnějším dojmem.