Plovoucí podlahy jsou velice oblíbenou variantou. Název je odvozen od jejího způsobu položení. Tyto podlahy se pokládají tzv. plovoucím způsobem, tzn. že nejsou pevně spojeny s podkladem a jsou oddělené od podkladní vrstvy pružným materiálem (izolací). Pro pokládku je nutný rovný, pevný a suchý povrch.

Druhy plovoucích podlah

Plovoucí podlahy se rozdělují na 3 druhy:

  • Dřevěné plovoucí podlahy – působí vzhledově lépe než podlahy laminátové, avšak naopak nejsou tak odolné. Dřevěné plovoucí podlahy jsou rovněž citlivější na vlhko nebo přílišné sucho a vyžadují pravidelnou péči a údržbu. Hodí se především do místností s méně náročným provozem (např. do obývacího pokoje). Jejich velkou výhodou je fakt, že se mohou několikrát zbrousit a zrenovovat.
  • Laminátové plovoucí podlahy – Její hlavní výhodou je její vysoká odolnost, takže se může položit do místností s náročným provozem (např. do kuchyně, hala, předsíň aj.). Horní vrstva laminátových lamel je tak tvrdá a odolná, že ji nepoškodí ani hrubý písek z venku nebo drápy domácích mazlíčků. Dále je odolná také proti podpatkům či nohám nábytku. Navíc jsou odolné i proti slunečnímu záření, a tak je možné poškozenou lamelu vyměnit za novou, aniž by se narušil celkový vzhled podlahy.
  • Korkové plovoucí podlahy – mají výborné tepelně izolační vlastnosti a tlumící schopnosti. Tyto podlahy jsou také velice pružné, tvarově stálé a lze je pořídit za příznivou cenu. Korkové podlahy jsou navíc vyráběné z přírodního materiálu a je příjemná na pochůznost.

Životnost plovoucích podlah

Životnost se odvíjí podle materiálu, ze kterého je podlaha vyrobena. Dřevěné plovoucí podlahy mají opravdu dlouhou životnost. Díky pravidelné údržbě a péči mohou vydržet po generace. U laminátových podlah, které jsou levnější variantů, se pohybuje životnost kolem 10 až 15 lety. A korkové plovoucí podlahy vyrobené z kvalitních materiálů mohou vydržet až 25 let. Důležité je také vybrat kvalitní firmu, jakou jsou například plovoucí podlahy Plzeň AMADEO.

Životnost jednotlivých podlad však závisí také na faktorech, které ji ovlivňují. Jedná se o tyto faktory:

  • způsob a intenzita namáhání podlahy
  • pravidelná údržba a správná péče
  • kvalita položení plovoucí podlahy
  • klimatické podmínky v dané místnosti

Výhody plovoucích podlah

Plovoucí podlahy mají velice snadnou a rychlou montáž, což je důvod, proč jsou tak oblíbené a hodně žádané. V případě poškození lze daní lamelu velice snadno vyměnit. Na trhu je k dispozici obrovský výběr materiálů, barevných variant i vzorů. Tyto podlahy jsou též vhodné do místností s podlahovým vytápěním.

Nevýhody plovoucích podlah

Plovoucí podlahy mají malou odolnost proti vlhkosti, kolísání teplot či zatečení vody, což může způsobit jejich deformaci. Proto se plovoucí podlahy nedoporučují instalovat do kuchyně nebo koupelny. Dále mají horší izolaci vůči hluku než třeba podlaha lepená. Plovoucí podlahy rovněž nejsou vhodné do místností, které jsou velice zatížené (např. těžkých nábytkem či klavírem).

Údržba plovoucích podlahy

Údržba se odvojí podle materiálu, ze kterého je daná podlaha vyrobena. Obecně se však podlahy udržují vytřením vlhkým hadrem, který je dobře vyždímaný. Pokud by plovoucí podlaha zůstala mokrá, může dojít k zatečení vody do sprár a tím k jejímu poškození.

Podlahy z přírodních materiálů však vyžadují další péči prostřednictvím speciálních přípravků, které podlahu naimpregnují.

Pokud uvažujete o pořízení laminátové podlahy, obraťte se na Czech deco team (sdružení 19 výrobců a dovozců působících v České republice), který Vám nabídne podlahoviny vždy dle nejnovějších evropských trendů a dokáže uspokojit Vaše jakékoliv přání. Nebo lze navštívit plovoucí podlahy Plzeň, kde si můžete vybrat z velkého množství podlahových krytin.