Máte na svém pozemku jehličnatý či listnatý strom, kterého se chcete zbavit? Většina zkušených zahrádkářů nebo arboristů (odborník na péči o dřeviny) vám doporučí vybrat pro kácení stromů vhodné období. Pokud chcete zjistit, které měsíce jsou pro tuto činnost ideální, jste na správném místě.

Kácejte od října do března

Optimální období pro kácení stromů se shoduje s obdobím vegetačního klidu. Stromy jsou totiž ve stádiu útlumu. V případě listnáčů jsou navíc bez listí a většina mízy je stažená do kořenového systému. Větve jsou tedy lehčí a manipulace s nimi jednodušší. Díky tomu vás kácení i následný úklid nebudou stát tolik energie.

Za vegetační období se obvykle považují měsíce od října do března (tedy od 1. 10. do 31. 3. – více viz tento článek). Pokud byste chtěli být skutečně přesní, je vhodné zohlednit také aktuální přírodní vlivy a počasí, díky kterým může nastat období vegetačního klidu dříve či později. A stejně tak i skončit.

Co na to zákon?

Období vegetačního klidu není v zákonech pevně stanoveno. Před vydáním novely vyhlášky č. 189/2013 bylo nutné dodržet uvedené období (1. 10. – 31. 3.), abyste mohli dostat povolení ke kácení. V současné době toto omezení neplatí a je tedy vhodné se držet zmíněného obecného doporučení.

Jak postupovat při kácení?

Každý, kdo má alespoň minimální zkušenosti s kácením, postupuje při porážení stromů obvykle intuitivně. Samozřejmě to platí pouze pro stromy menšího vzrůstu. Větší stromy je vždy vhodné přenechat na pokácení odborníkům, abyste se vyhnuli případným škodám na majetku či dokonce zdraví. Pro rizikové kácení, kdy strom stojí poblíž domu či jiného objektu, to platí dvojnásob.

Pokud by vás zajímal přesný postup odborníků, přečtěte si článek na www.venkovniprace.cz. V příspěvku najdete podrobně popsané jak klasické, tak rizikové kácení. Můžete se tak inspirovat i najít zajímavé tipy pro víkendovou práci se dřevem.