Při výběru nových oken se před námi objeví otázka, jaký si zvolit materiál. Výběr je celkem široký, od plastových, dřevěných až po hliněné. Přesto jsou nejčastější volbou okna plastová. A proč tomu tak je?

  • izolační vlastnosti
  • finanční aspekt
  • údržba

Izolační vlastnosti

Dobré izolační vlastnosti zaručují, že teplo nebude zbytečně unikat ven, zůstane uvnitř vytápěného objektu, a tím se ušetří na poplatcích. Do plastových oken se používají izolační skla, která jsou tvořena nejméně dvěma tabulemi skla. Dutina mezi skly je vyplněna plynem argonem, který se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí. Správným výběrem skla je proto možné snížit náklady na vytápění.

Finanční aspekt

Peníze hrají při výběru oken také důležitou roli. Pokud porovnáme okna přibližně stejné kvality, jsou pořizovací náklady nejnižší u plastových oken. Je to dáno zejména možností vysoké automatizace výroby. Dřevěná nebo plastová okna vyjdou o desítky procent dráž.

Údržba

Dá se říci, že plastová okna jsou téměř bezúdržbová. Stačí je občas umýt, potřít ochranným olejem a namazat panty. Nemusíte je po několika letech natírat. Žádnou jinou péči zkrátka nepotřebují.

Možná si spousta lidí pod pojmem plastová okna vybaví pouze bílou barvu. Tato barva se nehodí ke všem domům a můžete mít pocit, že ani k tomu Vašemu. Plastová okna ovšem nabízí širokou variabilitu vzorů a barev. Proto je snadné přizpůsobit okna jakékoliv představě.

Kromě pozitiv je zde i několik záporných vlastností. Jednou z nich je vyšší zátěž na životní prostředí při jejich výrobě. Oproti dřevěným oknům je zde složitější možnost opravy a mají také kratší životnost. Po čase dochází ke křehnutí materiálů a k barevným změnám.

Existuje široké spektrum obchodů, kde pořídit plastová okna. Plzeň, Praha, Brno nebo Ostrava jsou města plná firem, které se specializují na výrobu oken. Díky konkurenčnímu boji tak můžete i výrazně snížit pořizovací cenu.

I přes některé zmíněné nedostatky plastových oken je potřeba brát v úvahu kvalitu v poměru k pořizovací ceně. Oproti dřevěným nebo hliněným oknům vyjdou cenově lépe. Nejsou s nimi žádné údržbové starosti a snadno se s nimi manipuluje.