Pokud jste se rozhodli pro koupi nové matrace, je potřeba pečlivě vybírat. Je rozdíl v tom, pokud chcete matraci používat denně, nebo jen občas na chalupě. V potaz musíte brát i podklad, na kterém bude matrace ležet, neboť ne každá matrace je vhodná na každý podklad. Koupě matrace by se proto neměla podcenit. Vyvstává tedy otázka, jak vybrat matraci?

Nezkušený zákazník často tápe, která matrace je vhodná právě pro něj, kvůli široké nabídce. Nedá se ale říct, jaká matrace je nejlepší, jelikož každý upřednostňuje něco jiného. Výběr matrace by ovšem měly ovlivňovat tyto faktory:

  • podklad pod matrací
  • váha spáče
  • tuhost matrace
  • materiál matrace

Podklad pod matrací

Pokud je pod matrací pevná deska nebo pevný rošt, doporučuje se pružinová matrace. Pokud byste si na pevný podklad vybrali pěnovou nebo latexovou matraci, bude docházet k většímu opotřebení matrací kvůli chybějící pružnosti. V případě pružného lamelového roštu máte práci ulehčenou. Tento typ roštu snese jakoukoliv matraci.

Váha spáče

Naše hmotnost ovlivňuje výběr matrace. Obecně platí pravidlo, že čím je člověk těžší, tím tvrdší matraci by měl mít. Důležitou roli hraje i věk. Pro děti je doporučována matrace se střední tuhostí. Mladší věkové skupiny upřednostňují tužší matrace. S přibývajícím věkem by se lidé měli zaměřit na  měkčí a elastičtější materiály, které přispívají k regeneraci páteře.

Tuhost matrace

Většina výrobců rozděluje matrace podle tuhosti do 4 nebo 5 kategorií (1 měkká až 5 extra tvrdá). Tuhost byste měli volit podle toho, jaká je vaše poloha při spánku. Vzniká tak rozdílné zatížení na jednotlivé části těla. Pro polohu na zádech je ideální tvrdší matrace, neboť páteř v rovné poloze vyžaduje pevnou oporu.

Pro polohu na boku se doporučuje středně tvrdá až měkká matrace. Vzniká rozdílné zatížení na plochu matrace a tvrdá matrace by mohla způsobit deformaci páteře do nepřirozené polohy. Pro polohu na břiše a časté střídání poloh je vhodná středně tvrdá matrace

Materiál matrace

Sendvičové matrace

Skládají se z několika vrstev z odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. Tyto matrace vynikají především tvarovou stálostí. Oblíbené jsou i díky kombinaci materiálů umožňující zvolit si tvrdší či měkčí stranu matrace.

Matrace z líné pěny

V poslední době jsou velkým hitem matrace z viscoelastické polyuretanové  pěny tzv.líné pěny.  Tento materiál mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla. Kontakt matrace a tělesného tepla způsobí měknutí matrace a dochází k rovnoměrnému rozložení  hmotnosti a přizpůsobení  křivkám lidkého těla.

Pružinové matrace

Typické vlastnosti této matrace jsou vysoká pevnost, kvalita ověřená časem a konstantní pružnost po celou dobu životnosti. Klasické pružinové matrace obsahují jeden pružinový blok, zatímco modernější taštičkové obsahují mnohem více jemnějších taštičkových pružin. Taštičkové matrace jsou určeny na pevnou desku nebo pevný rošt.

Nabídka matrací je v dnešní době opravdu vysoká a záleží pouze na individuálních požadavcích. Je dobré matrace v obchodech ozkoušet a neukvapit se. Jedná se o dlouhodobou investici a správné rozhodnutí dokáže zajistit kvalitnější spánek.