Chcete si koupit automobil, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Nebo máte dostatečnou hotovost, ale ušetřené peníze chcete investovat do něčeho jiného? Pak si můžete pořídit auto na splátky a to dvěma způsoby – pomocí úvěru nebo leasingu.

Leasing na auto

Leasing je jednou z možných variant, jak si pořídit automobil bez finančních prostředků. Tato alternativa je velice oblíbená u firem, u kterých bývá obtížnější získat úvěr. Mezi hlavní výhody leasingu patří rychlé a jednoduché uzavření smlouvy, leasingové společnosti neprověřují schopnost splácení tak jako banky či dané fixní splátky.

Velkou nevýhodou této varianty je skutečnost, že až do poslední splátky nejste majitelem vozu, ale pouhým nájemcem. Mezi další nevýhody patří např. placení DPH z nájmu, každý automobil musí mít povinné i havarijní pojištění, v případě předčasného splacení se udělují sankce atd.

Úvěr na auto

Další možností je vzít si auto na úvěr, což je velice oblíbenou alternativou u soukromých osob, neboť i v současné době platí, že lidé dávají přednost této variantě z důvodu, že jsou již od počátku majiteli vozu. Dalšími výhodami je doba splácení, která není limitována jako u leasingu, možnost nulové akontace, neměnná výše splátek, možnost předčasného splacení bez sankce apod. Nevýhodou úvěru je uložení velkého technického průkazu u společnosti až do splacení úvěru a delší doba vyřízení úvěru.

Leasing mezi osobami

Pokud jste se rozhodli koupit vozidlo, případně jiný dopravní prostředek přes inzerát nebo od známého či kamaráda a nemáte dostatečnou hotovost, pak je možné auto koupit pomocí leasingu mezi osobami, což znamená, že leasingová či úvěrová společnost poskytující takovouto službu zaplatí prodávajícímu peníze v hotovosti a kupující pak tyto peníze za vůz splácí v pravidelných měsíčních splátkách.

Leasing mezi osobami je vhodný volit, pokud se člověk dostane do situace, kdy nemá dostatečnou hotovost na auto a rád by prodávajícímu platil ve splátkách. Ten však na své peníze spěchá a chce vyplatit částku za auto najednou.

Rady pro výběr financování Vašeho nového vozidla:

  • Nejprve si vyberte automobil a způsob financování.
  • Zjistěte si výslednou cenu za vozidlo.
  • Zjistěte, jak velké jsou sankce v případě pochybení.
  • Porovnejte ceny povinného a havarijního pojištění ve smlouvě s konkurencí.
  • Pokud se jedná o starší automobil, dejte přednost úvěru před leasingem.