Představte si jednoduchou situaci. Právě jste si pořídili nová ALU kola pro vaše auto. Před nebo po jejich objednání jste však zjistili, že mají univerzální středovou díru. Ta je zároveň větší než náboj brzdového kotouče u vašeho vozu. Jak v takové situaci postupovat, abyste se vyhnuli nepříjemné jízdě, klepání volantu a dalším komplikacím?

Odpověď jsou kroužky

Pro vyplnění mezery mezi nábojem brzd a středem hliníkového ALU kola slouží speciální autodíly s názvem vymezovací kroužky. Po jejich nasazení zajistí správné vycentrování kol. Samozřejmě však ještě před tím musíte změřit správný vnější a vnitřní průměr, aby mohly kroužky dokonale vyplnit prázdné místo.

Životnost kvalitních kroužků je prakticky neomezená. Protože se jedná o relativně jednoduchý výrobek, bude vás na cestách doprovázet prakticky celou dobu – dokud se nerozhodnete pro nová ALU kola.

Kde je koupit?

Na internetu se dají objednat různé typy kroužků – plastové i kovové s různými variantami vnitřních a vnějších průměrů. Jedním z osvědčených e-shopů je obchod pana Kroužka, který se specializuje výhradně na středící kroužky. Na tomto e-shopu najdete kromě nabídky také užitečné návody pro výběr a měření průměrů. Nechybí ani poradna, kde se můžete zeptat na vše, co s kroužky souvisí.

Tipy pro výběr kroužků

Pokud vás dříve či později čeká nákup kroužků, připravili jsme pro vás pár tipů.

  • Nejdůležitější je správné změření vnitřního a vnějšího průměru. Podrobný návod najdete třeba tady. Najděte si na měření čas a buďte přesní – vyhnete se tak situaci, kdy kroužky nebudou sedět nebo třeba budou naopak příliš volné.

  • Některé e-shopy prodávají kroužky po kusech, jiné po sadách (= čtyři kusy). Nezapomeňte se proto před objednáním přesvědčit, zda vám přijde skutečně požadovaný počet kusů.

  • Plastové kroužky jsou obvykle výhodnější díky jednodušší manipulaci (sundavání a nasazování) po určité době používání.

  • Na barvě kroužků většinou nezáleží.